خط تولید گرانول  PVC

خط تولید گرانول  PVC

 

یکی از انواع مواد اولیه‌ پلاستیک ای که برای تولید محصولات پلاستیکی از آن استفاده می‌شود، گرانول است، این نوع از پلیمر به صورت دانه‌های کوچک بوده پلاستیکی بوده و برای مصارف مختلف باید آن را ذوب کرد تا قابلیت شکل گیری داشته باشد.

گرانول پی وی سی از ضایعات پی وی سی به‌دست می‌آید، ضایعات PVC شامل: پوسته‌های کابل، کف‌پوش‌های خودرو، شلنگ، پلاستیک کفی کفش، دمپایی و.. هستند که پس از جداسازی و شست و شو طی فرایندی تبدیل بازیافت شده و به صورت مواد اولیه پی وی سی یا همان گرانول پی وی سی در می‌آیند.

 

به طور کلی برای تولید گرانول، پلیمر یا ضایعات پلاستیک را با استفاده از دستگاهی به نام اکسترودر یا دستگاه گرانول ساز ذوب کرده و با استفاده از کاتر پلاستیک مذاب را که به صورت رشته‌های نازک هستند را تکه‌تکه کرد. در این نوشته قصد داریم، خط تولید گرانول pvc را بررسی کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

 

تولید گرانول pvc

 

می‌توان گفت تقریباً همه مواد پلیمری با کاربردهای مختلف و میزان ویسکوزیته مختلف قابلیت تبدیل شدن به گرانول را دارند، اما در شرایط خاصی که پلیمریزاسیون پیچیده باشد، به جای تولید گرانول، مواد اولیه پلاستیک به شکل پودر یا محلول تولید می‌شوند.

 

انواع خطوط تولید گرانول pvc

 

تولید گرانول را می‌توان یکی از مراحل بازیافت پلاستیک برشمرد، به صورت کلی تولید گرانولهای pvc به دو صورت انجام می‌شود، که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

 

1-تولید گرانول pvc  رشته‌ای

 

برای تولید گرانول pvc در این روش از ماشین آلات ساده‌تری در مقایسه با روش‌های دیگر استفاده می‌شود، مکانیزم کار در این روش به این صورت است که در ابتدا ماده اولیه پلیمر که می‌تواند به صورت پرک‌های پلاستیک باشد داخل دستگاه گرانول ساز شده و پس از ذوب شدن به داخل صافی‌های فلزی جهت شکل گیری انتقال داده می‌شود، در این بخش پلیمر مذاب تبدیل به رشته‌های نازکی در می‌آید و این رشته‌های نازک پس از عبور از یک استخر آب به داخل دستگاه آسیاب کوچکی منتقل می‌شود، و پس از تکه‌تکه شدن خشک می‌شوند.

 

تولید گرانول رشته ای

 

مزایا و معایب روش تولید رشته‌ای.

 

  1. 1. این روش بسیار و کم هزینه است.
  2. 2. در ایران عموماً از این روش استفاده می‌شود.
  3. 3. گرانول‌های تولید شده به این روش شبیه به مواد اولیه نو نیستند.
  4. 4. فرایند تولید به شکل مکانیزه نیست و نیاز به اپراتور دارد.

 

2- خطوط تولید گرانول PVC خشک

 

این روش در مقایسه با روش قبل پیچیده‌تر است و هزینه راه اندازی بالاتری دارد، اما به همین میزان کیفیت مواد تولید شده بسیار بالاتر است، و گرانولهای تولید شده شبیه به مواد اولیه نو هستند.

در این حالت پلاستیک ورودی به اکسترودر ذوب شده و پس از عبور از صافی که دارای سوراخ‌های ریزی است به شکل رشته‌ای در آمده و در همان حالت با سرعت بسیار بالایی با استفاده از کاتر برش داده می‌شود، و سپس به وسیله مکنده‌های به سمت لوله‌هایی که در آن هوای سرد و خشک جریان دارد کشیده می‌شوند و سپس به مخازن بزرگی انتقال داده می‌شوند. محصولات تولید شده در این روش کاملاً یک دست هستند و کیفیت بسیار بالایی دارند.

 

مطالب مرتبط:

دستگاه بازیافت پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک چینی

آسیاب پلاستیک

 

امتیاز مقاله: 0

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا