مراحل بازیافت پلاستیک

مراحل بازیافت پلاستیک

این روزها پلاستیک‌ها در تمامی ابعاد زندگی بشر دیده می‌شوند، تقریباً در تمام صنایع و ساخت اکثر وسایلی که استفاده می‌کنیم از آنها استفاده شده است، هر یک از وسایل پلاستیکی که استفاده می‌کنیم طول عمری دارند که پس از پایان این دوره دور انداخته می‌شوند و به ضایعات پلاستیکی تبدیل می‌شوند، به عنوان مثال در سطح جهان روزانه چندین تن ضایعات پلاستیک از بسته بندی مواد غذایی و یا بطری‌های آب و نوشیدنی و... تولید می‌شود.


همان‌طور که میدانید انواع پلاستیک از مواد نفتی ساخته شده‌اند طول عمر بسیار بالایی دارند و تجزیه شدن آنها در طبیعت حدود 300 سال طول می‌کشد. به همین جهت استفاده از تکنولوژی‌های مختلف برای استفاده مجدد از آنها برای حفظ محیط زیست ضرورت پیدا می‌کند.


همچنین بازیافت ضایعات علاوه بر تأثیرات محیط زیستی می‌تواند هزینه‌های تولیدی کارخانه‌ها را کاهش داده و سودآوری صنایع را افزایش دهد. به همین دلیل در این نوشته مراحل و نحوه کار دستگاه بازیافت پلاستیک را بررسی خواهیم کرد.


مسئله دیگر رنگ ضایعات است، به این دلیل که محصولات پلاستیکی رنگ‌های مختلفی دارند، پس از ذوب و ترکیب با یکدیگر رنگ تیره‌ای پیدا می‌کنند در نتیجه کارخانه‌هایی که از مواد بازیافتی برای ساخت محصولات خود استفاده می‌کنند با افزودن مستربچ های رنگی به مواد پلیمری مذاب رنگ آنها را تغییر داده و به رنگ دلخواه در می‌آورند.

 

جدا سازی ضایعات پلاستیک

 

خط بازیافت پلاستیک

جداسازی ضایعات پلاستیک


از آنجایی که پلاستیک‌ها دارای انواع گوناگونی هستند روند بازیافت آنها با یکدیگر تفاوت دارد و باید انواع مختلف آنها را به صورت جداگانه بازیافت نمود به این دلیل که هر یک از مواد اولیه پلاستیک مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی آمید خواص ویژه خود را دارند، ترکیب و ذوب کردن آنها با یکدیگر ترکیب ناهمگونی را ایجاد خواهد کرد. پس از جمع آوری ضایعات باید آنها را برحسب مواد اولیه ساخت و سختی و نرمی جدا سازی نمود.


آسیاب و خرد کردن پلاستیک


در این مرحله باید پلاستیک‌های جدا شده را با استفاده از دستگاه آسیاب پلاستیک خرد کرد و به پرک‌های پلاستیک تبدیل نمود، اندازه پرک‌ها باید کمتر از دو و نیم سانتی متر باشد.


شست و شو


در این مرحله باید مواد حاصل از عملیات آسیاب پلاستیک تمیز کرد، تا هر گونه مواد فلزی، گرد و خاک و سنگ ریزه از آنها جدا شوند.معمولاً برای تمیز شدن بار از شوینده‌های معمولی یا کربنات سدیم استفاده می‌شود.


در این مرحله پرک‌های پلاستیک درون وان آب شناور می‌شوند تا تمام ناخالصی‌های آنها جدا شوند. به طورکلی قطعاتی مانند سنگ و فلزات به زیر آب می‌روند و پرک‌ها روی آب می‌مانند و با استفاده از بازوهای چرخشی جداسازی می‌شوند.


خشک کردن


ضایعات آسیاب شده در این مرحله دارای رطوبت و آب هستند به همین جهت رطوبت زدایی از آنها ضروری است، به این دلیل که وجود رطوبت روی بار در مراحل بعدی کیفیت مواد تولیدی را کاهش خواهد داد. خشک کردن مواد آسیاب شده با استفاده از کوره‌های حرارتی انجام می‌پذیرد. در تصویر میتوانید مراحل تولید پرک های پلاستیکی را مشاهده کنید.

 

مراحل بازیافت پلاستیک


تولید گرانول بازیافتی


برای آماده سازی مواد آسیابی برای استفاده در فرایندهای بعدی و استفاده از آنها برای ساخت محصولات پلاستیکی، آنها را به شکل گرانول تبدیل می‌کنند، جهت تولید پرک‌های پلاستیکی به گرانول از دستگاه اکسترودر استفاده می‌شود، دستگاه گرانول ساز در انواع pvc و pet موجود هستند. با استفاده از این فرایند پرک‌ها به شکل قطعات ریز و یکدست کوچکی تبدیل می‌شوند.


برای تولید گرانول، در ابتدا پرک و ضایعات آسیاب شده را با استفاده از اکسترودر ذوب کرده و به شکل رشته‌های کوچکی در می‌آورند، در مرحله بعدی پلیمر ذوب شده را با استفاده از یک کاتر به قطعات کوچکی در می‌آورند، و درون یک وان آب می‌ریزند تا خشک شوند. این روش ساده‌ترین روش برای تولید گرانول در مقایسه با روش‌های دیگر است، و در ایران عموماً از این روش استفاده می‌شود.

بیشتر ببینیم:

محصولات مرتبط با بازیافت پلاستیک

 

امتیاز مقاله: 0

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا