تاثیر فیلترهای نانو در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

تاثیر فیلترهای نانو در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

یکی از شرکت‌های داخلی با بهره‌گیری از فناوری نانو موفق به طراحی و تولید فیلترهای نانو شده که در کاهش مصرف سوخت و آلایندگی هوا موثر هستند.

فیلتر هوا چیست و انواع آن کدامند؟

فیلترهای هوا قطعاتی هستند که بر سر راه ورودی هوای موتور خودرو قرار می‌گیرند. فیلترها از ورود حشرات، گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا به موتور اتومبیل جلوگیری می‌کنند. هرچه عملکرد فیلتر هوا در خودرو بهتر باشد، راندمان کلی موتور نیز افزایش می‌یابد و موجب کاهش مصرف سوخت، افزایش طول عمر موتور و قطعات داخلی خودرو و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد.

پرکاربردترین و رایج‌ترین فیلترهای هوا که مورد استفاده خودروسازان است، نوع معمولی یا سلولزی آن‌‌ها هستند. این فیترها از یک توده کاغذی چین خورده منظم و یک چارچوب پلیمری برای تثبیت ساختار فیلتر تشکیل شده‌اند. جالب است بدانید فیلترهای معمولی علاوه بر این که طول عمر کوتاهی دارند، می‌توانند 80 تا 90 درصد ذرات معلق بزرگ‌تر از 2 میکرومتر را به خود جذب کنند.

در مقابل، فیلترهای نانو تولید شده، می‌توانند با ابعاد نانومتر ذرات معلق در هوا را به خود جذب کنند، در نتیجه قابلیت حذف آلایندگی هوا به‌خصوص در فصل‌ها سرد را به میزان چشمگیری خواهند داشت.

به گزارش پلیمرمال به نقل از خبرگزاری دانشجو، شرکت فرانگار شرق که یکی از بزرگ‌ ترین شرکت‌های تولیدکننده فیلترهای صنعتی خودروهای سبک محسوب می‌شود، توانسته فیلترهای هوای خودرویی تولید کند که حاوی نانو الیاف PAN است. در فیلترهای تازه تولید شده، لایه نازکی از الیاف پلیمری روی کاغذ فیلتر قرار می‌گیرد تا از طریق آن بتوان توانایی فیلتراسیون را به میزان قابل توجهی افزایش داد. وجود نانو الیاف در ساختار این فیلترهای سبب می‌شود تا ذرات موجود در هوا در مقیاس نانومتری، جذب فیلتر شوند و در نتیجه، آلایندگی به کمترین حد خود برسد.

مدیر عامل شرکت فرانگار شرق، شاهپور پیروزی، درباره مزیت‌ها و ویژگی‌های این فیلتر می‌گوید، فیلترهای نانویی شرکت فرانگار شرق به دلیل به کارگیری فناوری نانو‌ الیاف در آن‌ها، نسبت به فیلترهای رایج و معمولی توانایی فیلتراسیون بالاتری دارند. بنابر این استفاده از آن‌ها موجب کاهش 20 درصدی آلودگی هوا می‌شود. همچنین، وی اضافه کرد، این فیلترها می‌توانند مصرف سوخت را به میزان 5 تا 15 درصد کاهش دهند. در نتیجه، استفاده از فیلترهای نانویی می‌تواند موجب کاهش مصرف سوخت برای مصرف کننده نهایی و کاهش آلایندگی هوا شود.

این شرکت مدعی است اگر 25 درصد خودروهای داخلی از این فیلترهای استفاده کنند، به صورت سالانه چیزی در حدود 100 میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه‌ جویی به عمل خواهد آمد. همچنین، با این روش می‌توان سالانه 100 هزار میلیارد در بخش مقابله با آلودگی هوا ذخیره کرد. شرکت فرانگار ظرفیت آن را دارد تا فیلتر 25 درصد از خودروهای داخلی را تولید کند.

چه خودروهایی می‌توانند از فیلترهای نانو استفاده کنند؟

بنا به گفته مدیرعامل شرکت فرانگار شرق، فیلترهای نانو تولید شده، در اکثر خودروهای داخلی از جمله پراید، سمند، مگان، زانتیا، تندر و انوع پژو قابل استفاده هستند. جالب است بدانید، به دلیل مشکلات همکاری با خودروسازان، این شرکت هنوز موفق به فروش محصولات خود به شرکت‌های خودروسازی نشده و در حال حاضر تنها به صورت مستقیم این فیلترها را در بازار عرضه کرده است. در سال گذشته، میزان عرضه فیلترهای نانویی این شرکت به بیش از 100 هزار عدد رسید.

مدیر عامل شرکت فرانگار شرق، مشکلات نقل و انتقل ارز را بعنوان مانعی در جهت صادرات محصولات تولیدی شرکت خود عنوان کرد. به گفته وی، یکی از اهداف اصلی این شرکت، صادرات محصولات نانویی خود به سایر کشورها بوده است و در این راستا، کیفیت تولید و نوع بسته‌ بندی محصولات خود را منطبق با نیازهای صادراتی در نظر گرفته است، اما به دلیل وجود نداشتن نقدینگی کافی و مشکلات نقل و انتقال ارز هنوز نتوانسته‌اند در بخش صادرات فعالیت داشته باشند.

فناوری به کار رفته در ساخت نانو فیلترهای این شرکت، تولید نانو الیاف با استفاده از فناوری‌های جدید است. در این فرایند، نانو الیاف با نانو ذرات ترکیب شده و موجب ارتقا کیفیت محصولات فیلتر می‌شود. این شرکت در تلاش است تا مجوزهای لازم برای تجاری‌سازی این فناوری جدید را دریافت کند.

مدیرعامل این شرکت امیدوار است با توسعه فناوری نانو فیلترها، مصرف سوخت و میزان آلایندگی خودروها به ویژه در فصول سرد سال در سطح کشور کاهش یابد.

امتیاز مقاله: 1

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا