اهمیت و علل ریزش قیمت سهام در بورس

اهمیت و علل ریزش قیمت سهام در بورس

یکی از نگرانی‌های اصلی سرمایه‌ گذاران در بورس، ریزش سهام در بازار است. اما چرا بازار سرمایه با چنین افت و خیزهایی روبرو می‌شود؟ برای سرمایه‌گذارن در بورس، رشد قیمت و ریزش قیمت سهام دارای اهمیت فروانی است، زیرا سود و زیان آن‌ها در گرو همین رشد‌ها و ریزش‌هاست. همانطور که هنگام رشد شاخص کل بورس، سرمایه‌گذاران بازدهی مناسبی به دست می‌آورند، در زمان ریزش قیمت سهام نیز سرمایه‌ گذاران با زیان روبرو می‌شوند. اما سرمایه‌گذاران حرفه‌ای مانند مدیران صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مشترک، به دلیل توانایی پیش‌بینی دوره‌های منفی بازار سرمایه، در زمان ریزش قیمت سهام چندان با زیان مواجه نمی‌شوند. این سرمایه‌‌گذاران حرفه‌ای می‌توانند از طریق بررسی نمودارها و مطالعه عوامل تاثیرگذار بر صنایع و شرکت‌های مختلف، به‌راحتی زمان شروع دوره‌های منفی را پیش‌بینی کنند.

اقتصاد جهانی و تاثیر آن بر بازار بورس

مدیران صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای همواره شرایط اقتصاد جهانی را در امریکا، چین، اروپا و ... مورد مطالعه قرار می‌دهند. آن‌ها مدام تلاش می‌کنند تا تاثیر تحولات اقتصاد جهانی را بر قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی بررسی کنند و اثر این تحولات را بر صنایع داخلی نیز بسنجند.

بیش از 60 درصد ارزش بازار بورس ایران را صنایعی نظیر فولاد، سنگ آهن، فلزات رنگی، پتروشیمی، سیمان و دیگر سرمایه‌گذاری‌های مرتبط تشکیل می‌دهند؛ تحولات اقتصاد جهانی و قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی بر صنایع اصلی بورس ایران که به آن‌ها اشاره کردیم، تاثیر خواهند گذاشت.

نقش مدیران حرفه‌ای در نهادهای مالی این است تا از طریق تحلیل قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی، قیمت و ارزش سهام شرکت‌های داخلی را پیش‌بینی کنند. از این رو، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در پی ریزش قیمت سهام، کمتر از سایرین متضرر می‌شوند، زیرا از طریق پیش‌بینی به‌ موقع کاهش قیمت‌های جهانی می‌توانند سهام‌های مرتبط خود را بفروشند. به طور مثال، اگر قیمت جهانی مس با افت شدید مواجه شود، ارزش سهام «ملی مس» ایران هم در پی این تغییر افت خواهد کرد.

تاثیر تحولات درونی صنایع و شرکت‌ها بر اقتصاد آن‌ها

تحولات درونی شرکت‌ها و صنایع مختلف، موثرترین عامل بر اقتصاد شرکت‌ هاست. آخرین وضعیت اقتصادی شرکت‌ها و تحولات داخلی آن‌ها، از طریق انتشار گزارش‌های مالی مستمر، شفاف‌سازی می‌شود. این گزارش‌ها شامل گزارش تفسیری مدیریت، گزارش افزایش سرمایه، گزارش فعالیت هیئت مدیره، گزارش‌های میان‌ دوره‌ای سود و زیان، گزارش تولید ماهانه و گزارش‌ های شفاف‌ سازی هستند.

تحلیل‌گران و سرمایه‌ گذاران حرفه‌ای، از طریق بررسی این گزارش‌ها، ارزش سهام شرکت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و در زمانی که گزارش‌ها و اخبار رسمی درباره شرکتی مساعد و مناسب نباشد، نسبت به فروش سهام شرکت مورد نظر، اقدام می‌کنند.

اقتصاد کلان کشور و تاثیر آن بر صنایع مختلف

متغیرها و عوامل اقتصاد کلان کشور نظیر نرخ بهره، نرخ ارز، حامل‌های انرژی، مالیات، تعرفه‌های بازرگانی و ... بر ارزش سهام شرکت‌ ها اثرگذار هستند.

حرفه‌های بازار بورس و تحلیل‌گران می‌توانند روند تغییرات عوامل اقتصاد کلان کشور را بررسی و تاثیرات آن را بر صنایع مختلف بسنجند، در نتیجه در زمان مناسب نسبت به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه اقدام کنند. این گروه از سرمایه‌گذاران، قبل از رشد یا ریزش ارزش سهام، سیگنال‌های موثر بر متغیرهای اقتصاد کلان را رصد می‌کنند، در نتیجه در روند سرمایه‌گذاری خود با ضرر و زیانی مواجه نخواهند شد. به طور مثال، افزایش شدید نرخ ارز در شرکت‌های صادراتی که درآمدهای ارزی دارند اما هزینه‌هایشان ریالی است، موجب رشد سهام می‌شود.

تصمیمات کلان اقتصادی بر کاهش یارانه‌های انرژی می‌‌تواند تاثیر چشمگیری بر اقتصاد صنایع انرژی‌بر نظیر سیمان، پتروشیمی، فولاد و ... بگذارد و موجب افت شدید قیمت سهام آن‌ها شود.

تحولات نرخ مالیات نیز بازارهای مالی را متحول خواهد کرد. به طور مثال، زمانی که ترامپ لایحه مالیاتی جدید را تصویب کرد، ارزش بازارهای مالی امریکا افزایش 20 درصدی را تجربه کرد.

افزایش نرخ بهره نیز می‌تواند منجر به کاهش p/e بازار، ریزش ارزش سهام و افت شدید ارزش اوراق خرانه در بازار بدهی شود.

تاثیر رسانه‌ها بر بازار سرمایه

شایعات و اخباری که از طریق رسانه‌های مختلف از جمله مطبوعات، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، بر بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود. ممکن است انتشار یک خبر منفی درباره وضعیت یک صنعت یا یک شرکت، ارزش سهام آن شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. جالب است بدانید، افرادی که سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت انجام می‌دهند و رفتارهای احساسی در بازار دارند، بسیار تحت تاثیر اخبار و شایعات قرار می‌گیرند.

انتشار اخبار، اطلاعات و تحلیل‌های منفی موجب افزایش فشار فروش در معاملات سهام و در نتیجه ریزش قیمت سهام می‌شود. لازم به ذکر است هر چه رسانه‌ای که این‌گونه اخبار را منتشر می‌کند، نفوذ بیشتری داشته باشد، تاثیرات آن خبر بیشتر خواهد بود.

تحلیل‌گران و سرمایه‌ گذاران مجرب، در زمان نشر اطلاعات منفی در مورد یک شرکت، از ریزش قیمت‌ها آگاه هستند و در چنین شرایطی، از فرصت استفاده کرده و اقدام به خرید سهام این شرکت‌ها می‌کنند.

امتیاز مقاله: 1

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا