پلیمر و مهندسی عمران

پلیمر و مهندسی عمران

چگونه قالب‌های پلیمری RBS، فرآیند پایه‌ ریزی را تسریع می‌کنند؟

پلیمر همانند ویژگی‌ های شیمیایی‌ اش بسیار منعطف است. این انعطاف باعث می‌ شود تا بتوان آن را بخشی جدایی‌ ناپذیر از صنایع کلان دانست. خودروسازی، قطعات کوچک زندگی روزمره و ساختمان‌ سازی تنها بخشی از کاربردهای گسترده این شاخه از علم هستند و همین موضوع هم به اهمیت آن می‌ افزاید. از همین رو، بهینه‌ سازی تولید انواع قالب‌ های پلاستیکی به یکی از مهم‌ ترین شاخه‌های این رشته تبدیل ‌شده‌ است و RBS یکی از این تکنولوژی‌ هاست.

ویژگی‌ های قالب RBS

RBS یا سیستم ساختمانی رویال یکی از مهم‌ ترین موج‌ های تولیدات در عرصه ساختمان‌ سازی است که توسط شرکتی کانادایی ابداع‌ شده است. RPG یا همان Royal Plastic Group، واقع در تورنتو؛ موفق شد تا سیستمی از جنس دیوارهای باربر آن ‌هم از جنس بتن طراحی کند که از قالب‌ های پلیمری بهره می‌ برند. این قالب‌ها که "ماندگار" نام‌گرفته‌ اند پس از انجام مراحل بتن‌ ریزی در محل قرار می‌ گیرند و دیگر نیازی به تخلیه آن‌ها از سایت ساخت‌ و ساز وجود ندارد. به همین دلیل یکی از وقت‌ گیرترین مراحل ساخت‌ و ساز دیوارها از بین می‌ رود و اتصالاتی هم برای عبور کابل‌ ها و شریان‌ های حیاتی یک ساختمان فراهم می‌ کنند. در ضمن در میان انواع قالب تزریق پلاستیک، «ماندگار» یکی از بهترین‌ گزینه‌ ها به‌ عنوان عایق گرما و صدا محسوب می‌ شود.

قالب‌ های RBS از پروفیل‌های توخالی از جنس PVC ساخته می‌شوند که معمولاً با ابعادی برابر با ابعاد دیوار تولید می‌ شوند. این اندازه‌ ها که معمولاً با استانداردهای سراسر جهانی برابرند حالتی زبانه‌ ای دارند و نحوه قرارگیریشان، آن‌ها را به حالتی کشویی تبدیل می‌ کند. این ویژگی باعث می‌ شود تا در اولین نظر، سرعت اتصال قالب‌ ها در محل ساخت‌ و ساز افزایش پیدا کند و هزینه‌ های اضافی نیرو انسانی به حداقل برسد. در ضمن، قابلیت طراحی انواع قالب‌ های RBS در اشکال مختلف ( با زاویه 90 درجه، سه‌ راهی و ...) اکثر نیازهای مهندسی را هم فراهم ‌کنند.

در سراسر این قالب‌ ها حفره‌ هایی تعبیه ‌شده است که مهم‌ ترین هدف آن‌ها جهت دادن به جریان افقی بتن است. همچنین با توجه به افقی بودن آرماتورها در سازه‌ های مهندسی این حفره‌ ها می‌ توانند به حفظ آراستگی مراحل ساخت کمک کنند. در کنار این حفره‌ ها محلی برای عبور کابل‌ های برق نیز تعبیه ‌شده است که پیچیدگی‌ های اضافی در سیم‌ کشی ساختمانی را از بین می‌ برد. علاوه‌ بر تمامی این موارد؛ پلیمر استفاده‌ شده در انواع قالب‌ های RBS از یخ‌ زدگی بتن نیز جلوگیری می‌ کند و همین موضوع آن را به یکی از کارآمد ترین انواع قالب پلیمری تبدیل می‌ کند.

مواد تشکیل‌ دهنده

انواع قالب‌ های RBS ترکیبی از آکریلیک، تعدیل‌ کننده، موم، روان‌ کننده، محافظ‌ های اشعه فرابنفش، مهارکننده دود و آتش و ... هستند که آن را نسبتا گران می‌ کنند. در ضمن، میلگردهای به کار گرفته‌ شده در این سیستم‌ های ساختمانی از نظرکیفیت، با میلگردهای معمول ساختمان‌ سازی برابرند. البته پلیمر استفاده ‌شده در این قالب‌ ها توانایی اضافه کردن میلگردهای اضافی در خود را دارد، اگرچه این تصمیم تنها با نظارت مهندسی و در مورد ساختمان‌ های پیچیده اتخاذ می‌ شود.

مزایای انواع قالب‌های RBS:
 • کمینه نیرو انسانی: شیوه استفاده از این قالب‌ ها به ‌اندازه‌ای ساده است که کمترین سطح از نیرو انسانی برای ساخت و تعبیه آن‌ ها نیاز است.
 • مقاومت فوق‌العاده بالا: استفاده از 3 سطح پوشاننده باعث می‌شود قالب‌ های RBS تحمل بالایی داشته باشند.
 • صرفه‌جویی در وقت و انرژی
 • ضخامت کمتر نسبت به قالب‌ های معمول
 • امکان اجرا در مناطق با شرایط جوی مختلف: مقاومت بالای این قالب‌ ها در برابر رطوبت موجب شده است تا قالب‌ های RBS بهترین گزینه برای مناطقی باشند که آب و هوای شرجی و مرطوب دارند.
 • ساده‌ سازی فرآیند سیم‌ کشی ساختمان
 • عدم نیاز به استفاده از ماشین‌ آلات سنگین برای نصب و پیاده‌ سازی
 • دوست دار محیط‌ زیست: پسماند های ناشی از یک سایت ساختمانی با استفاده از سیستم‌ های RBS به حداقل می‌ رسند.
معایب انواع قالب‌های RBS:
 • تکنولوژی ساخت: محصول نهایی این دسته از پلیمر، تکنولوژی ساخت پیچیده‌ ای دارد. اکثر ماشین‌ آلات ساختمان به تعداد محدود تولید شده‌ اند و دانش کافی برای ساخت آن‌ ها در دسترس همه کشورها نیست.
 • افزایش وزن ساختمان
 • وابسته بودن محصول نهایی به سیمان
 • محدودیت ارتفاع: ساختمان‌ های بلند را نمی‌توان با این قالب‌ ها ساخت.

بدون هر شک و تردیدی این دسته از قالب‌ های پلیمری به منظور کاهش آلودگی و هزینه‌ های زیست‌ محیطی طراحی‌شده‌ اند و به‌ راحتی می‌توانند هزینه‌ های ساخت و نیرو انسانی را هم کاهش دهند. البته محدودیت‌ هایی چون محدودیت ارتفاع، آن را از رسیدن به نهایت پتانسیل خود دور می‌ کند، اما همچنان یکی از بهترین و مهمترین کاربردهای پلیمر در صنعت ساخت‌ و ساز را می‌ توان تولید انواع قالب‌ های RBS دانست.

امتیاز مقاله: 1

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا