استراتژی‌های بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک در سال 2019

استراتژی‌های بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک در سال 2019

تصمیم به شروع یک کسب و کار کوچک تجربه آزادی‌ بخشی می‌ تواند باشد. دیگر مجبور نیستید با مدیر خود درگیر شوید و یا هر روز تا غروب برای منافع شخص دیگری تلاش کنید. هر تصمیمی که بگیرید و هر قطره عرقی که بریزید، برای خود شماست.

بنابراین، وقتی اوضاع بر وفق مراد نباشد، شرایط ناخوشایندی برایتان ایجاد خواهد شد. مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید یا چه میزان سرمایه‌گذاری کرده‌اید، اگر مشتریان خود را جذب نکنید و فروش انجام نشود، کسب و کار شما فایده‌ای نخواهد داشت. به همین دلیل، به کار گرفتن استراتژی‌ های بازاریابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قبل از این که در مورد اصول و روش‌های بازاریابی صحبت کنیم، باید بگوییم هیچ شیوه مشخصی وجود ندارد که برای همه کسب و کارها کارساز باشد. نکته اصلی این است که شما باید از روشی استفاده کنید که منطبق با مخاطب هدف شما باشد. همیشه به یاد داشته باشید که روشی که برای یک استارت آپ جواب می‌دهد لزوما در کسب و کار شما کارساز نخواهد بود.

با در نظر گرفتن این مسئله، شما می‌توانید از طریق روش‌های کم هزینه، برند خود را بسازید. در این بخش به استراتژی‌های بازایابی برای کسب و کارهای کوچک در سال 2019 می‌پردازیم.

• ثبت کسب و کار خود در گوگل

از دیرباز شناخته شدن در گوگل از اهمیت زیادی برخوردار بوده است، اما GMB یا ثبت کسب و کارتان در گوگل یک قابلیت تقریبا جدید است. به بیان ساده‌تر، اگر کسب و کار شما محلی است، این روش بسار کارآمد خواهد بود.

هنگامی که افراد کسب و کاری را سرچ می‌کنند، الگوریتم گوگل موقعیت مکانی آن‌ها تشخیص می‌دهد و گزینه‌هایی را که به آن فرد از نظر مکانی نزدیک هستند، به او معرفی می‌کند. مثلا کاربر سرچ می‌کند تعمیرگاه‌های نزدیک من و یا گلفروشی در یک محله خاص. اگر شما برای کاربران محلی در بالای لیست قرار نگیرید، به این معناست که طیف گسترده‌ای از مشتریان بالقوه خود را از دست داده‌اید.

ثبت کسب و کارتان در گوگل رایگان و ساده است و هنگامی که کاربران نظرات خود را درباره کسب و کارتان بنویسند، در بالای لیست قرار خواهید گرفت و به مشتریان جدیدی دسترسی پیدا خواهید کرد.

• بازاریابی آفلاین

شاید تصور کنید که با قدرت زیادی که گوگل و شبکه‌های اجتماعی دارند، عمر بازاریابی آفلاین به پایان رسیده است، اما اینطور نیست. استفاده از شیوه‌های بازاریابی آفلاین موجب ایجاد اعتماد در مشتریان می‌شود. شما می‌توانید در رویدادهای مختلف شرکت کنید و استند کسب و کار خودتان را داشته باشید. از این طریق می‌توانید با کسب و کارهای دیگر در ارتباط باشید و حتی با آن‌ها همکاری کنید.

در عین حال، می‌توانید نمونه محصولات خود را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار دهید. از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید تا ببینید کدام روش برای کسب و کار شما کارساز است.

• بازاریابی محتوایی

همانطور که قبلا اشاره کریدم، ظاهر شدن در نتایج سرچ گوگل برای کسب و کار شما اهمیت دارد. اما چطور می‌توان به صورت ارگانیک در سرچ ظاهر شوید؟ البته، از طریق بازاریابی محتوایی.

بازاریابی محتوایی به معنی تولید محتوای منحصر بفرد، دادن اطلاعات جدید، درگیر کردن مخاطبان و جذب آن‌ها به صفحه شماست. نرم‌افزارهای گوگل که به آن‌ها اسپایدر می‌گویند محتوای شما را بر اساس فاکتورهایی نظیر کیفیت و نکات سئو رتبه‌بندی می‌کنند. هر چه در رتبه بالاتری قرار بگیرید، احتمال کلیک کردن افراد بر روی صفحه شما بیشتر می‌شود.

محتوا به طور معمول، متنی و نوشتاری است، اما محبوبیت رسانه‌های دیگری مانند محتوای ویدئویی، اینفوگرافی و عکس‌ها هم روز به روز در حال افزایش است. بنابر این خلاقیت را در این زمینه به کار بگیرید.

• شبکه‌های اجتماعی

در سال 2019 بیشتر افراد به نحوی حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، این بدین معنی است که شبکه‌های اجتماعی یکی از ابزارهایی است که با استفاده از آن می‌توانید مشتریان بالقوه را هدف قرار دهید. اگر هوشمندانه از قابلیت‌های این شبکه‌ها استفاده کنید، در کسب و کار شما تغییرات اساسی و جالب توجهی ایجاد خواهد شد.

نکته کلیدی این است که در ابتدا بدانید مخاطب هدف شما بیشتر زمان خود را در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند؛ مثلا برخی افراد از اسنپ‌چت بیشتر استفاده می‌کنند، اما مخاطبان مسن‌تر بیشتر کاربر فیسبوک هستند. باید تحقیق کنید تا ببینید کدام یک از این ابزارها و شبکه‌ها برای کسب و کار و برند شما مناسب هستند.

همچنین، نحوه بازاریابی محصولات شما مهم است. مثلا کسب و کاری که کیک تولید می‌کند بهتر است محتواهای تصویری و عکس در اینستاگرم خود به اشتراک بگذارد تا این که در توئیتر در مورد کسب و کارش بنویسد.

• تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

نکته‌ای که در مورد شبکه‌های اجتماعی وجود دارد این است که احتمال دیده شدن یک پست، بستگی به الگوریتم‌های آن شبکه اجتماعی دارد، بنابر این اگر بودجه کافی دارید، ارزش آن را دارد که در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کنید.

این روزها پست‌های تبلیغاتی یا اسپانسردار زیاد به چشم می‌خورند و همین مسئله به شما اطمینان می‌دهد که افراد زیادی پست‌های تبلیغاتی شما را مشاهده خواهند کرد. اگرچه، شما باید از طریق آزمایش کردن این روش‌ها پارامترهایی را پیدا کنید که بازخورد زیادی به شما بدهد.

• تبلیغات گوگل

تبلیغات گوگل (Google Ads) یکی از روش‌های دیگر غیر رایگان است که در جلب مخاطبان و جذب مشتریان اثر زیادی دارد؛ البته نیازمند بررسی‌ها و تست‌های فراوان از جانب شماست.

برای تبلیغات در گوگل باید مراقب کلمه کلیدی که انتخاب میکنید، باشید زیرا برخی از آن‌ها قیمت بالایی دارند. اگر کسب و کار کوچکی دارید سعی نکنید بلند پروازی کنید و تمام بودجه خود را به این نوع تبلیغات اختصاص دهید، زیرا ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسید. به جای آن، هوشمندانه عمل کرده و کلمات کلیدی ارزان‌تری که مخاطبین بیشتری را هدف قرار می‌دهد، انتخاب کنید.

• تبلیغات در وبسایت‌های دیگر

این روش تقریبا قدیمی است اما همچنان مفید است. شما می‌توانید از طریق ایجاد بک‌ لینک‌های باکیفیت در وبسایت‌ ها یا وبلاگ‌های پربازدید، ترافیک سایت آن‌ها را به سمت سایت خود بکشید.

برای این کار شما باید در مورد وبلاگ‌ها و وبسایت‌هایی تحقیق کنید که مخاطبین هدف شما از آن‌ها بازدید می‌کنند. همچنین باید بدانید که چیزی می‌توانید به این سایت‌ها ارائه دهید و در مقابل از آن‌ها چه انتظاراتی دارید.

اگر صاحب کسب و کارهای کوچک هستید، به کمک این استراتژی‌ها می‌توانید روزی به سازمان‌های بزرگی تبدیل شوید. هنگامی که به موفق دست یابید، می‌توانید استراتژی‌های دیگری را که نیازمند بودجه، زمان و نیروهای انسانی بیشتری است، به کار بگیرید.

شما کدام یک از استراتژی‌های بازاریابی را برای کسب و کارهای کوچک در سال 2019 پیشنهاد می‌کنید؟ در بخش دیدگاه، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز مقاله: 1

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا