آشنایی با 40 عادت کارمندان بسیار موفق – بخش دوم

آشنایی با 40 عادت کارمندان بسیار موفق – بخش دوم

در بخش اول 40 عادت کارمندان بسیار موفق، به شیوه رفتاری و کارهایی که کارمندان موفق در جهت پیشرفت شغلی خود انجام می‌دهند، اشاره کردیم.

در این بخش، به معرفی راه‌کارهای دیگری جهت دستیابی به موفقیت شغلی برای کارمندان می‌پردازیم. اگر کارمند هستید، شما نیز می‌توانید این الگوها را در محل کار خود به کار بگیرید.

• آن‌ها خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند.

تصور این که همکار شما بعد از گذشت یک سال از همکاری‌ اش در شرکت شما ترفیع کرده است و شما هم باید بگیرید، بسیار ساده است، اما شیوه درستی نیست.

شما برای گرفتن ترفیع و پیشرفت شغلی در شرکتی که کار می‌کنید، بهتر است بر دستاوردهای خود تمرکز کنید. بهتر است بجای رقابت و پیشی گرفتن از همکارانتان، به این فکر کنید که چه کارهایی می‌توانید در سمت جدید خود انجام دهید.

• اهل همکاری و کمک‌های داوطلبانه هستند.

در بیشتر شرکت‌‌ها، فرصت‌هایی ممکن است برای کارمندان وجود داشته باشد تا به عضویت گروه‌هایی درآیند و یا مسئولیت‌هایی بپذیرند که در شرح شغلی آن تعریف نشده باشد. به طور مثال، ممکن است شرکت شما برای بهبود ساختارهای شبکه‌های اجتماعی خود از هر دپارتمانی یک نماینده نیاز داشته باشد تا در یک پروژه گروهی با هم همکاری کنند. و یا ممکن است شرکت شما به یک سرمایه‌گذار بزرگ احتیاج داشته و به فردی نیاز باشد تا با شرکت‌های برگزارکننده رویداد مذاکره کند. افراد بسیار موفق همیشه آماده هستند تا در این امور به صورت داوطلبانه به شرکت کمک کنند.

• آن‌ها به نظرات دیگران گوش می‌دهند.

شنیدن انتقادات و نظرات دیگران ممکن است کار سختی به نظر برسد، اما بهترین کارمندان کسانی هستند که بدون این که مسائل را شخصی کنند، نظرات دیگران را راجع به خود جدی می‌گیرند و مهم‌تر از همه به آن‌ها عمل می‌کنند.

• مشکلات را حل می‌کنند.

همه می‌توانند مشکلات را ببینند و در صندوق انتقادات و پیشنهادات نظراتشان را بیندازند، اما کارمندانی موفق‌تر هستند که به راه‌ حل‌هایی برای رسیدگی به این مشکلات برسند. حل کردن مشکلات به این معنی است که مسائل شرکت برای شما اهمیت دارد و شما فقط به شغل خود فکر نمی‌کنید، بلکه سلامت و آینده شرکت در بلند مدت برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

• آن‌ها کاستی‌ها را شناسایی می‌کنند.

حتی اگر در شرکت شما مشکلات بزرگی وجود نداشته باشد، همواره مسائلی در محل کار وجود دارد که می‌تواند اصلاح و بهتر شود. اگر شما کسی باشید که این مسائل را شناسایی می‌کند و برای حل آن‌ها راهکارهایی ارائه کند، نه‌ تنها کارها را برای خود راحت‌ تر خواهید کرد، بلکه به رئیس شما ثابت می‌شود که شما می‌توانید مسائل اجرایی کل شرکت را بهبود بخشید.

• آن‌ها بدگویی نمی‌کنند.

شما می‌توانید و باید مشکلات داخلی شرکت را شناسایی کنید، اما نباید در مورد این مشکلات در اتاق استراحت مدام با دیگر کارمندان صحبت کنید. زیرا این حس را منتقل می‌کند که شما بیش از این که به دنبال حل مشکل باشید، می‌خواهید جلب توجه کنید.

• آن‌ها از سیاست‌های داخلی شرکت دوری نمی‌کنند.

با آگاهی از قوانین داخلی شرکت، این که دیگران با هم چطور تعامل می‌کنند، چه کسی طرفدار مدیرعامل هست و چه کسی نیست، کدام بخش‌ها و گروه‌ها عملکرد بهتری دارند و کدام ضعیف‌ تر عمل می‌کنند، می‌توانید گرداننده بازی‌های سیاسی شرکت باشید؛ آگاهی از این مسائل می‌تواند در پیشرفت شغلی شما موثر باشد.

• آن‌ها روابط اجتماعی خوبی دارند.

شاید عادلانه به نظر نرسد، اما رئیس‌ها معمولا به کارمندانی ترفیع می‌دهند که از هم‌صحبتی با آن‌ها لذت می‌برند و تمایل دارند زمان بیشتری را با آنان صرف کنند. افرادی که پتانسیل پیشرفت شغلی را دارند، فقط از 9 صبح تا 5 عصر سخت کار نمی‌کنند، بلکه ساعت‌های کاری خود را با شادی سپری می‌کنند.

• آن‌ها مسئولیت اشتباهات خود را به عهده می‌گیرند.

افراد موفق می‌دانند که چطور با شیوه‌ای صحیح با اشتباهات خود کنار بیایند. آن‌ها یک بار عذرخواهی می‌کنند، سپس، راهکارهایی برای درست کردن اشتباهات خود پیدا می‌کنند و در نهایت، اطمینان می‌دهند که این اشتباه مجددا تکرار نخواهد شد.

• آن‌ها همواره به دنبال یادگیری هستند.

افراد بسیار موفق همواره در پی کسب دانش درباره شرکت، صنعت و به طور کلی جهان هستند. این افراد مدام سوال می‌پرسند، در کنفرانس‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف شرکت می‌کنند، همیشه تلاش می‌کنند مهارت‌های خود را تقویت کنند و چیزهای جدید یاد بگیرند.

• آن‌ها عاشق شغل‌شان هستند.
• آن‌ها می‌توانند فشارهای کاری را به راحتی تحمل کنند.

درست است که در شرایط سخت بیشتر افراد می‌خواهند از موقعیت فرار کنند، اما برای رسیدن به پیشرفت شغلی باید یاد بگیرید که چگونه شرایط سخت و فشارهای کاری را تحمل کنید. تحمل فشارهای کاری سبب می‌شود با استرس‌های کاری دیگر راحت‌ تر کنار بیایید.

• آن‌ها از درخواست کمک هراسی ندارند.

طلب کمک از دیگران نشانه ضعف شما نیست، بلکه نشان‌دهنده قدرت شماست. هیچ یک از افراد موفق بدون کمک دیگران به جایگاه امروزی خود نمی‌توانستند دست پیدا کنند.

• آن‌ها کارهای بخش‌های دیگر سازمان را یاد می‌گیرند.

اگر در شرکت شما بخش‌هایی وجود دارد که چیز زیادی راجع به کارشان نمی‌دانید، مثل واحد مالی، منابع انسانی یا تامین کالا، می‌توانید خود را به کارمندان آن بخش‌ها معرفی کنید و از آن‌ها بخواهید در زمان مناسب در مورد کارشان برای شما توضیح دهند.

• آن‌ها همیشه آرام و خونسرد به‌نظر می‌آیند، حتی اگر واقعا این‌طور نباشد.
• آن‌ها نگرش مثبتی دارند.

کارمندان بسیار موفق حتی زیر فشارهای کاری و نزدیک بودن به سررسید تحویل کارها هم خم به ابرو نمی‌آورند و با دیگران برخورد خوبی دارند. اگر به همکارانتان اخم کنید و با آن‌ها خوش‌برخورد نباشید، آن‌ها نیز در مقابل شما همین‌ گونه رفتار می‌کنند. در زمان‌هایی که مشغله زیادی دارید، همواره سعی کنید نفس عمیق بکشید، لبخند بزنید و به مدیرتان ثابت کنید که قدر فرصتی را که در اختیار شما قرار داده شده است، می‌دانید. مثبت بودن تاثیر شگفت‌انگیزی در پیشرفت شغلی شما خواهد داشت.

• آن‌ها به زبان بدن توجه می‌کنند.

93 درصد آن‌چه می‌گوییم با کلماتمان منتقل نمی‌شود. هنگامی که صحبت می‌کنید، برای این که شبیه به یک رهبر بنظر برسید باید طوری بایستید که زبان بدن شما تاثیر پیامی را که منتقل می‌کنید افزایش دهد. هنگام صحبت، پاهایتان را کمی از هم فاصله بدهید، شانه‌هایتان را به عقب گرفته و سرتان را بالا بگیرید، زیرا اینگونه ایستادن به کلامتان قدرت می‌بخشد. در هنگام نشستن و صحبت کردن هم، دست‌هایتان را با فاصله از بدنتان قرار دهید و صاف بنشینید.

• آن‌ها شیوه درست اظهار نظر را می‌دانند.

افراد باهوش، پر از نظر و ایده‌های نو هستند، اما افراد موفق‌تر توانایی این را دارند تا ایده‌های خود را با دیگران مطرح کنند. آن‌ها نه‌تنها می‌توانند دلایل خوب بودن ایده خود را بیان کنند، بلکه تاثیرات ایده خود را بر تیم و کل کسب و کار شرح می‌دهند.

• آن‌ها بیش از حد عذرخواهی نمی‌کنند.

ممکن است فکر کنید عذرخواهی روش مناسبی برای ایجاد روابط و ابراز نگرانی در مورد دیگران است، اما در واقع معذرت خواستن بیش از حد، می‌تواند وجهه حرفه‌ای شما را زیر سوال ببرد. عذرخواهی راجع به مسائل بسیار جزیی، بی‌اهمیت و غیرعمدی اعتماد به نفس شما را پایین می‌آورد و در نتیجه اطمینان دیگران را نیز نسبت به شما کاهش می‌دهد.

• آن‌ها خود را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهند که از آن‌ هراس دارند.

اگر به شما موقعیت بزرگ و مهمی پیشنهاد شد، حتی اگر قبول و انجام آن ترسناک باشد، تمامی جوانب آن را به دقت بررسی کنید. در نهایت، پذیرفتن ریسک‌های بالا ممکن است منجر به دریافت پاداش‌های عالی ‌شود. اما اگر هر فرصتی را که سر راه شما قرار می‌گیرد کنار بزنید، شانسی برای دستیابی به موفقیت نخواهید داشت.

• آن‌ها از کمال‌گرایی هراسی ندارند.

کمال‌گرایی خواست و ایده‌آل خیلی از ماست. اما مهمتر از آن، انجام دادن کارهای جدید، تمایل به یادگیری و رشد و تلاش برای گرفتن سمت‌های شغلی بهتر است، حتی اگر در طول این مسیر اشتباهاتی مرتکب شوید.

• آن‌ها همواره به آینده شغلی خود فکر می‌کنند.
• آن‌ها هرگز دست از تلاش برای پیشرفت برنمی‌دارند.

اگرچه رسیدن به پیشرفت شغلی بسیار خوشایند است، اما هدف نهایی افراد بسیار موفق این نیست. آن‌ها به گرفتن ترفیع و پیشرفت شغلی بعنوان گامی در جهت مسیر شغلی خود نگاه می‌کنند.

و در نهایت کارمندان بسیار موفق افرادی هستند که همیشه مجله خبری ما را دنبال می‌کنند!

امتیاز مقاله: 1

عضویـت در خبــرنامـه پلیمــر

از آخرین خبر ‌های ما مطلع باشید :

تمامی حقوق برای پلیمرمال محفوظ می باشد

طراحی توسط طراحی سایت ودیانا